News Agenda Festival period Programme 2020 Volunteers Production house Tickets About us Contact

Explore the North festival 2019

Acts

  • Pussy Riot - Riot Days
  • 猫 シ Corp.
  • Hania Rani
  • Jelle Brandt Corstius & Jeroen Toirkens - Borealis
  • A.H.J. Dautzenberg
  • Tsead Bruinja en Babs Gons – Behrouz Boochani
  • Bad Breeding
  • Drahla
  • The Homesick
  • LIFE
  • De Leesclub met Kristien Hemmerechts - ism dbieb
  • 2 Meter Sessies met Jan Douwe Kroeske
  • Expedities
  • Studio Maarten Kolk & Guus Kusters - Silent Messengers (installatie) - i.s.m. Oerol
  • Babette Rijkhof & Eva Koopmans - Stemmen uit de Nacht (installatie) - i.s.m. Oerol
  • Europaplein: artist in residence
  • Waling Dykstra - Foarútgong
  • Oerol College - Nieuwe Werelden
  • Oerol College - Silent Messengers
  • Oerol College - Stemmen uit de Nacht
  • Blabbermouth (Poezieboys, Edna Azulay, Kopje Onder, Tim Verbeek, Joost Oomen, WITLOF)
  • Nibiru
  • Andy Fierens - Boer Dandy Gaat Naar De Maan (6+)
  • ISH Dance Collective & Amenti Movement - Ayahuasca
  • IepenUP, Eelco Venema en Sibe Jan Kramer - Literaire bijna dood ervaring
  • Nerdproza
  • Lucky Fonz III
  • Joost Oomen & Kruidkoek – Vruchtjes Eten (première)
  • HENGE
  • Explore Afterparty w/ Lakuti & Jamie Tiller
  • Weval (live duo) + VJ
  • Leegstandsproza
  • Nieuwe Werelden
  • A.H.J. Dautzenberg en Rob van Essen
  • Zuhause & Het Noord Nederlands Orkest - Eliën
  • Elske van Lonkhuyzen en Maximilli - Opgepoetst
  • Abdomen, Martin Rombouts, Maxime Garcia Diaz en Dean Bowen - Poetic Resistance
  • Sytse Jansma & Frank Keizer
  • Denker des Vaderlands Daan Roovers & De Jonge Denker des Vaderlands Line Hut
  • Kristien Hemmerechts, Özcan Akyol, Dean Bowen en Elfie Tromp - Woedend!
  • Koenraad Tinel & Oleg Lysenko - Red Cavalry
  • Ükku (Excite)
  • Kefaya ft. Elaha Soroor
  • AVA
  • Pete Lockett (UK) & Pasveerkorps Leeuwarden
  • Moor Mother
  • Meindert Talma - De Domela Passie (première)
  • Mdou Moctar
  • Tshegue
  • Kamerorkest van het Noorden / Guus Kuijer - Genesis - a new beginning
  • Kaleo Sansaa
  • Thor & Friends
  • Het Grote Onbekende (met Meeuw Jonge Schrijvers)
  • Lost Lines (Pitou, Binkbeats en Mischa Porte)
  • Peter Broderick
  • Esther de Jong
  • Remy van Kesteren + Blauwe Uur - Shadows
  • Sebastian Plano
  • Chantal Acda - PŪWAWAU (NL première)
  • Hilbrandt - Ravijn (première)

Complete programme

8 - 24 NOV: De Stadskas

10 NOV: Opening De Westerkerk (i.s.m. UP North)

10 NOV: Fries Project Orkest - De Immigrant (i.s.m. Noordelijk Film Festival)

19 - 20 NOV: BetweenMusic - AquaSonic (i.s.m. De Harmonie & LF2028)

21 NOV: Mounir Samuel - En toen schiep God Mounir (i.s.m. De Harmonie)

Poster Explore the North 19
Poster Explore the North 19
> Programme guide

Locations

  • Zalen Schaaf
  • St. Bonifatiuskerk
  • Stedelijk Gymnasium
  • De Manage
  • De Westerkerk
  • Waalse Kerk
  • De Eestroom
  • OBE
  • Dbieb
  • Natuurmuseum Fryslân
  • Stadsschouwburg De Harmonie
  • De Eestroom
  • Eurohotel
Guus Kuijer in de St. Bonifatiuskerk door Xanne Vera
HENGE in Stedelijk Gymnasium door Denise Amber
De Stadskas door Xanne Wijkamp
Expedities door Denise Amber
Pasveerkorps Leeuwarden door Marc Henri Queré
Esther de Jong in de Waalse Kerk door Xanne Vera
Weval in Zalen Schaaf door Xanne Vera
Pussy Riot door Marc Henri Queré
Hania Rani door Tess Janssen (St. Bonifatiuskerk)
Publiek in de Westerkerk door Tess Janssen

Aftermovie Explore the North 2019